شش راهکار برای موفقیت در عکسبرداری کودکان

همه ی والدین در فرصت های مختلف از کودکانشان عکسبرداری می کنند؛ مخصوصاً از وقتی که دوربین های دیجیتال و تلفن های هوشمند همراه وارد زندگی مردم شده اند، بچه ها اکثر اوقات چندین بار در طی روز سوژه ی عکسبرداری می شوند. آیا فکر می کنید که همه ی این عکسها که روی سی دی ها و دی وی دی ها آرشیو می شوند، آنطور که باید و شاید گرفته شده اند یا خیر؟ زیاد مطمئین نباشید، در ادامه مطلب شش راهکار برای موفقیت در عکسبرداری کودکان با ما همراه باشید.

در رابطه با چگونگی عکسبرداری از کودکان، مطلبی که در زیر خواهید خواند شامل توصیه ها و راهکارهای « پل ناپو » جهت نشان دادن هیجان و احساسات در عکسها، و در پایان دو دستورالعمل فنی برای گرفتن عکسهای بهتر می باشد.

رعایت این شش راهکار ساده برای موفقیت در عکسبرداری از کودکان می تواند البوم خاطرات شما را رنگین تر نماید.

1 – تبدیل زمان عکسبرداری به یک بازی

بچه ها خیلی زود می فهمند که قرار گرفتن جلوی دوربین عکاسی یعنی : « لبخند بزنید ! » . مشکل عکسهایی که فقط « لبخند » را نشان می دهند این است که همه ی آنها شبیه هم هستند. برای تغییر این یکنواختی ، و گرفتن عکسهای زیبا و ابتکاری از کوچولوهای خودتان، دو راه حل به شما پیشنهاد می کنم :

– بازی با آنها

– کاری کنید که حضور شما را فراموش کنند

وقتی دوربین عکاسی خودتان را بیرون می آورید، می توانید هزاران بازی ابداع کنید. از کودکتان بخواهید تا کارهایی را که بلد است به شما نشان بدهد: دویدن، پریدن، شکلک در آوردن، بازی قایم باشک، … به کمک بازی، این لحظه سرد و خشک را به یک لحظه شاد و لذت بخش تبدیل کنید؛ برای من یک عکس خوب کودک، عکسی است که تکان می خورد!

درست وسط بازی قایم باشک

امکان دیگری که برای موفقیت در عکاسی از کودکانتان دارید، این است که کاری کنید تا حضور شما را فراموش کنند. صبر کنید تا کودک، دوربین عکاسی را که در دست دارید فراموش کند و مشغول بازی کردن شود؛ این کار روش بسیار خوبی برای گرفتن عکس های طبیعی از کودکان است. به نظر من عکسهای بچه هایی که هیچ کاری نمی کنند کمی عجیب و مخصوصاً خیلی دور از واقعیت هستند. بچه های شما را نمی شناسم ولی خواهر زاده ها و برادر زاده های من فقط وقتی خوابیده اند هیچ کاری نمی کنند!

برای گرفتن عکسهای پر قدرت و طبیعی، کاری کنید که شما و دوربین تان را فراموش کنند، و زمانی آن را به کار بیندازید که کودک شما در حال انجام کاری است.

بهترین روش برای گرفتن عکسهای زیبا از کودکانتان، مخلوطی از این دو راهکار است. یکی از والدین را مامور بازی با کودکان بکنید تا دیگری بتواند به عکسبرداری از آنها بپردازد. اگر همه ی کارها خوب پیش بروند کودک شما چنان جذب بازیها، داستانها و غیره خواهد شد که حتی متوجه نمی شود که سوژه ی دوربین عکاسی والدینش شده است. پس از مدتی والدین می توانند جای خودشان را با هم عوض کنند. نتیجه این کار، عکسهای صمیمی و پر احساسی خواهند شد چون معمولاً صحنه های بازی های خانوادگی همیشه پر از محبت و لطافت هستند.

اکتشافات کودکانه

2 – کمی هیجان به عکسهایتان بدهید

اجازه بدهید سوالی از شما بپرسم: بچه های شما همیشه لبخند می زنند؟ همیشه آرام و خوش اخلاق هستند؟ سر و صورتشان همیشه تمیز است؟ من خودم فرزندی ندارم ولی به اندازه ی کافی با بچه ها سر و کار داشتم که بدانم پاسخ این سوالات « نه » است! یک بچه سرشار از شور زندگی است و همین است که فوق العاده است.

وقتی بعد از یک جلسه ی خانوادگی، عکسهایی را که برداشته بودم به مادر این دو دختر بچه نشان دادم، او گفت که این عکس را از بقیه بیشتر دوست دارد چون دخترهایش را در اوج شادی و شکلک در آوردن نشان می داد .

گرفتن یک عکس مخصوصاً اگر از چهره ی یک نفر باشد، تلاش برای نشان دادن شخصیت او روی یک تصویر تنها است. در نتیجه، یک تصویر موفق از یک کودک، تصویر یک کودک ایده آل و کامل نیست بلکه تصویری است که کودک را همانطور که هست نشان می دهد؛ همه ی والدین می دانند که کودک ایده آل و کامل وجود ندارد! همه ی بچه ها گاهی خوشحال هستند، گاهی غمگین، گاهی کثیف و ژولیده، گاهی در خواب، گاهی جذب بازی هایشان می شوند. و . . .

یک کودک همیشه تر و تمیز، و صاف و صوف نیست، و همین باعث می شود تا خودش باشد. خیلی ساده است، به نوع یادگاری هایی فکر کنید که دوست دارید از کودکتان داشته باشید زمانی که بزرگتر می شود، تصاویری در حالت های خاص، با موهای آرایش کرده و لبخندی خشک و سرد روی لب در حالی که روی چیزی نشسته اند؟ یا بر عکس، تصاویری پر از زندگی، خنده، شادی، و بعضی وقتها صورتهای شکلاتی؟ می دانم که خیلی ها تصاویر کودکان در حالت ها و ژست های خاص و از پیش تعیین شده را ترجیح می دهند، اما به نظر من تصاویر نوع دوم واقعی تر هستند.

وقت خوردن عصرانه است !

وقتی از چهره ی بچه ها عکس می گیرم دوست دارم عکسهای من نشان دهنده ی گذشت زمان باشند ؛ عکسهایی که داستانی برای تعریف کردن داشته باشند ، لحظه ی ناب و خاصی را ثبت کرده باشند . عکسهای ناتمام ، پر از گل و لای و خنده ، عکسهایی که زندگی واقعی را نشان بدهند را دوست دارم ! چون هیچ بچه ای کامل و بی عیب و نقص نیست ، گاهی کثیف و نامرتب ، اکثر اوقات شاد و پر نشاط و بعضی وقتها شگفت انگیز ، ولی همیشه آماده ی انفجار !

3 – استفاده از سرعت شاتر مناسب

اگر می توانستم فقط یک توصیه ی تکنیکی به شما بدهم، این خواهد بود: « سرعت شاتر دوربین تان را تنظیم کنید! ». یک کودک در همه ی جهات تکان می خورد و سر زنده است. به همین دلیل اکثر اوقات اتفاق می افتد که قبل از گرفتن یک عکس واضح و خوب، کلی عکس تار بگیرید. برای گرفتن عکس از یک سوژه ی در حال حرکت باید سرعت شاتر دوربین تان را به اندازه کافی بالا تنظیم کنید. اگر دوربین شما این امکان را به شما می دهد ( با توجه به مارک آن “Tv” یا “S” )، آن را روی اولویت سرعت تنظیم کنید “compact” و حتی بعضی کامپکتها “bridge” نیز این امکان را دارا می باشند. و سرعت آن را روی 200/1 ثانیه مینیموم تنظیم کنید. با این کار مطمئین خواهید بود که عکسهای واضحی خواهید داشت حتی اگر کوچولوی شما دست از تکان خوردن و به چپ و راست رفتن برنمی دارد!

عکسی پر از بازی و شادی با یک سرعت شاتر سریع ( 640/1 ثانیه ) که حرکت را ثبت می کند!

4 – ارتفاع خودتان را با کودکتان یکی کنید!

زیاد در باره ی توصیه های تکنیکی صحبت نمی کنم ولی برای گرفتن عکسهای بهتر از کودکتان، سعی کنید نقطه ی دیدتان را عوض کنید! برای عکسبرداری تا رسیدن به قد کودکتان پایین بیایید. نگاه کردن به مناظر از ارتفاعی که کودکتان آنها را می بیند فضای متفاوتی به عکسهای شما خواهد داد. حاصل این کار عکسهایی زنده در تمام جهات خواهد بود.

عکسی هم ارتفاع کودک. ببینید چقدر خودتان را با او در صحنه احساس می کنید.

و در پایان دو پیشنهاد کوچک :

5 – دل و جرات مراجعه به یک حرفه ای را به خودتان بدهید: من با این حرف برای خودم تبلیغ نمی کنم ( چون حتی نزدیک محل زندگی شما هم نیستم ) ولی بعضی وقتها رفتن به ملاقات یک عکاس حرفه ای برای گرفتن عکسهای زیبا از کودکتان می تواند فکر خوبی باشد. عکاسی یک فعالیت سرگرم کننده ی خانوادگی است و حاصل آن معمولاً فوق العاده است؛ عکسها یادگاری هایی هستند که تا ابد باقی می مانند! برای پیدا کردن یک عکاس حرفه ای خوب، می توانید از اینترنت استفاده کنید و یکی از آنها را که استیل و روش عکسبرداری اش را می پسندید، انتخاب کنید.

آتلیه کودک ، آتلیه نوزاد و آتلیه بارداری سروش

6 – عکسهایتان را چاپ کنید: همه ی ما تعداد زیادی عکس روی تلفن همراه یا سی دی نگه می داریم که خیلی دیر به دیر نگاهی به آنها می اندازیم. به نظر من چاپ کردن عکسها یک امر ضروری است درست مثل اینکه به آنها یک زندگی دوباره می دهیم. آیا تماشای یک عکس از خانواده ی کوچکمان روی دیوار، یا یک آلبوم عکس پر از خاطرات لذت بخش نیست؟ شخصاً خودم را مجبور می کنم تا لااقل سالی یک بار عکسهایی را که برداشته ام زیر و رو کنم و یک آلبوم از آنها درست کنم.

حالا نوبت شماست !

این مطلب توسط تیم تحریه آتلیه کودک سروش تهیه و تنظیم شده است، لطفا در صورت انتشار آن حتما از لینک آتلیه کودک سروش استفاده نمایید.

آتلیه کودک ، آتلیه نوزاد و آتلیه بارداری سروش

عنوان اصلی  six astuces simples pour reussir vos photos d’enfants

منبع : www.bebesetmamans.com

مترجم :  شهرام ابراهیم زاده مقدم

تهیه و گردآوری : http://sorooshphoto.com